Ad Pivní bar 28.11. a Uherské lázně » st 28. 11. » ZuVla

Ahoj všichni, včera jsme se zase neslyšeli v útulném doupátku v podzemí Blanické, ale bylo to fajn a  hlavně to byla poslední běžná hospoda v tomto roce. Příště se uvidíme až v úterý 8. ledna!  Ale nezoufejte, ještě budou jiné příležitosti. Když už naše řady prořídly a i my mohykáni, kteří  nemusíme vstávat ve čtyři jako náš šéf, jsme defétisticky zvažovali, zda další pivo či ne,  dorazil Vráťa s chotí z koncertu, a rázem bylo rozhodnuto. Oni jich stihli po umění několik, my  už jsme vyklusávali jen u malých.
    Tak jsme se po pěti letech probojovali do lázní Kéhida, které od roku 2013 vyslovovala  Naďa se stejnou frekvencí jako "já chci halászlé". Vlastně celé letošní Uherské lázně byly  takové opáčko. Od Ilfu jsme jeli už podruhé budit Stáňu - jen tentokrát zvonkem u domovních  dveří a šutříky do oken, protože zapnutý mobil by ji zřejmě rušil ve spánku. I v Sárváru jsme  už byli, ale tenkrát jen na návštěvě u hraběnky Bathoryové a v csárdě. Letos jsme zamířili  rovnou do lázní a hned se ukázalo, proč tak toužíme po Uherských lázních a proč v  listopadu. Celé odpoledne jsme se koupali v  horké a určitě léčivé vodě a hlavně nádherném  sluníčku, dovnitř jsme zabrousili jen kvůli pitnému režimu. A už je tu Kéhida a náš hotýlek jen  pro nás. Opulentní maďarské stoly - nemusíme přece ochutnat všechno, vždyť tu budeme tři  dny. Jenže chuťové pohárky a oko nedá pokoj. Odvalili jsme se do haly a kromě hudby nám  večer zpestřoval skleněný výtah. Zvědavci neustále vyjížděli, sjížděli a někteří i zajížděli  kamsi do pekel (P zde v Uhrách evidentně neoznačuje přízemí ale peklo). A kdo myslíte, že  ve výtahu tančil? Lenka. A tak nám nezbylo než zkoumat: "Má je?"
    I v Kesthely už jsme u mušličkového parlamentu byli, ale letos se poprvé v zámeckém  parku neválela mlha, ale pralo sem slunce. A tak po tržnici se ochutnávka féhér a vörös bor  odehrávala výhradně na venkovní terásce. Všude je v Kéhidě krásně - v divoké řece, sauně,  bufetu, léčivém bazéně, ale nejvíc času jsme určitě strávili vytříbenou konverzací v kulatém  bazénku venku. Po třech kopečkách zmrzliny jsme vyrazili k Vilémovi nad Hévíz. Chyběla  ochutnávka, a tak jsme vybírali víno naslepo. Hudba se snažila, seč mohla, ale než nám  barva (příliš sladkého či kyselého) vína stoupla do lící a začali jsme (k)ančit, byli jsme  odveleni pryč. Na druhou stranu ještě byl čas a chuť pokračovat po návratu ve večírku v hale.  A František a Roulin nám dokázali, že divoké uherské večírky ještě nevymřely.
    Sobota začala novinkami. Jednak jsme zjistili, že existuje ještě jiná Tapolca, než ta s těmi  jeskyněmi, abychom vzápětí zjistili, že i tato je s jeskyněmi. Ohromil nás vynález 3D brýlí a  pak ještě více to, že nám zmateným seniorům svěřili loďky, jedno veslo a nakonec celou  jeskyni. Zatímco madame Bathory se koupala v krvi v úplné rovině, na Szigliget jsme se  museli vyškrábat do pěkné sopky. Ale za odměnu jsme spatřili celé širé téměř rodné Uhry. A  pak v obvyklém sledu - lázně vestoje, vsedě, vleže, poslední večeře Páně a unavený večírek  v hale. Někteří Uhři si k poslechu dokonce jen pootevřeli dveře pokojů. 
    A je tu nedělní ráno - tak ještě rychle si užít snídani a ranní koupel pod širým nebem. Zase  vrtali naftu a zase z toho Uhrům vyšly lázně. K naší velké spokojenosti - v maličkých lázních  Celldömölku ve stínu sopky bylo moc hezky, jen bufík téměř neodolal nájezdu českých  žíznivých Hunů. Tak ještě veselé skupinové foto podvodným foťákem a domů. Návrat do  všedních dnů ještě podtrhly hranice. Jakmile jsme je překonali, začal zatracený měsíc  listopad. Zbyla jen barvotisková fota z lázní. Takhle krásně tam opravdu bylo? 
P. S. A všimli jste si? Zatímco ve sklípkách ještě panuje (alespoň na mapách) elkouherská  říše, v lázních už Maďaři vidí sami sebe jako Rubikovu kostku s trnovou korunou.
P. P. S. Zatímco my bychom měli Katalin poděkovat, že se odtrhla od také roztomilé holčičky  (viz příloha 1), Katalin děkuje nám: Ahoj Zuzano a celá bando!
Ještě jednou děkuji za bezva zájezd a výbornou náladu! Už teď se těším na příští rok s vámi! Opatrujte se a zdravíme vás! Kati s rodinou
    A co nás kromě dalších Uherských lázní čeká? Hned