TAK ještě jednou Stezka » pátek 1. dubna » šéf

Na tohle jsem dnes ráno narazil na mapách.cz  Bylo to pod pohledem na Pražský hrad. Rozumíte tomu někdo?
Hrad sem. Hrad tam. 
城堡在这里。城堡那里。 
Замок здесь. Замок там

Protože jsem samozřejmě zapomněl připojit přílohu (klasika), tak se objevují dotazy typu: "mohu se považovat za přihlášeného, když jsem se zapsal v hospodě ?", apod. Takže tedy ještě posílám tu zapomenutou přílohu se seznamem dosud přihlášených, tedy přihlášených do včerejšího dne.
Zuzana, Jirka, Alena P., Pavel, Milada, Zdeněk, Blanka, Miloš, Radek, Bubu, Jirka S., Petr K., Lenka, Zdeněk T., Ivana, Karel, Vláďa, Nataša, Nikotin, Marcela V., Blanka, Líba, Ivča, Márinka.

Ad výlet uprostřed týdne a Pražské výletní restaurace » pátek 1. dubna » ZuVla

Další náročný víkend uprostřed týdne je ten tam. Hned po výstupu z vlaku nás Michal vyšupal pomlázkou. Nemlátil nás nadarmo - jako výslužku dostal od Nataši (stejně jak ti všichni dokola) jednoho z hejna zajíčků a griotku. Románský tympanon nás tak zdržel, že jsme poobědvali hned v první hospodě v Hrusicích - přímo pod hospodskou rvačkou. Do Ondřejova mezi žáby jsme dorazili za mírného deště. Pracovník hvězdárny nám sám a dobrovolně poskytl krátký odborný výklad, jen abychom nerušili hlasitým přednášením Písní kosmických přítomné filmaře. Lehce v nepohodě (po změně času nebyly nepotřebné čelovky vyměněny za pláštěnky) jsme sešli do městečka do Absolutní nepohody. A tam byla POHODA. Taková, že jen díky zdržení při závěrečném malém pivu u pultu za námi mohla hostinská donést tři zapomenuté deštníky. Sami bychom nato nepřišli, venku už se totiž vypičasilo. Operativně jsme zkrátili trasu a šinuli si to rovnou do Senohrab. Rozumný člověk míní, směrovka do hospůdky U Miládky vše mění. Holky se hned domluvily a Miládka objednala u Miládky rundu panáčků. Ale to nemůžeme nechat jen tak, "je suis Miládka" znělo z různých konců stolu ještě několikrát. Ovšem tentokrát už jsme při odchodu takové štěstí neměli. Za námi zůstali vyjevení štamgasti, šála, baťoh. Ale nevadí, nevadí - Náměstek-Miládka už má domluvenu vyzvedávácí schůzku. V Senohrabech naskákali někteří do vlaku, my co jsme mermomocí chtěli dodržet harmonogram výletu, jsme ještě zašli na pivo k Franzovi. Moc hezký výlet, jen dlouho, ještě dlouho nebudu chtít být Miládka. Zobrazit fotoalbum »

Nezapomeňte, i když počasí vypadá všelijak, tuto neděli máme v plánu Pražské výletní restaurace. Protože už jste poslední mail jistě nedopatřením smazali a na našich stránkách neumíte posunout lištu směrem dolů, kopíruju pozvánku: Sraz je ve Starých Bohnicích na konečné busu 102, který jezdí od metra z Kobylis jen jednou za půl hodiny, poslední - stíhající start ve 13 hodin jede ve 12:35. Jinak jezdí každou chvíli busy 177 a 200 do stanice Zhořelecká, odkud dojdete pěšky. Oběd v restauraci Zahrádka, přímo na konečné 102, je klasicky od 12 hodin. A dejme si závazek, že pitný režim na vycházce budou zabezpečovat jen piva, na vyhlídkách povoluji šampus.

TURAS zprávy » pondělí 4. dubna » JiKu

Vážení! Emilovna je drogou i cestou jarní, fotky zítras…
RYCHTA V OHROŽENÍ AVŠAK NA ÚTERÝ ZADÁNA! Přijďte pobejt od 18:00 na sál - poučit se i pobavit a něco svojí přítomností udělat pro starodávnou Prahu, Malou Stranu, Rychtu i Kampu, že! (Plzeň12°a Svijany, lehká levnější meníčka večerní připravena.
Velmi výživná bude i přednáška Dr Hůlka Na prádle v pátek 8.4. se starou hudbou... a pak hajdy do Mlýnské... Kde vypukne Happe Kampa SS zas!

T14-Ň to ví, že bude Stezka » úterý 5. dubna » šéf

Ahoj všem, tedy přesněji řečeno, Vý to ň, že dnes zase bude (neb opět uplynulo krásných čtrnáct dnů) a TAKé se ví, že bude Stezka. Do hospody přijďte a na Stezku se hlaste (pokud jste už tak neučinili). V příloze posílám aktuální seznam přihlášených i s uvedením, od koho už platba na účet přišla. Tak to prosím zkontrolujte, jestli je tam uvedeno vše správně. Pokud se tam nenajdete, tak to může být ze šesti důvodů:

  1. že jsem vás přehlédnul v té záplavě e-mailů. V tom případě prosím nenadávejte a pošlete mi ten mail znovu,
  2. že vaše přihláška nebyla úplná; prostě jste nenapsali, kdy přijedete, zkrátka nebyla tam odpověď na tři věci - KDO, KDY a jestli vlak zpět,
  3. že jste ten e-mail prostě neodeslali (pak není nic jednoduššího, než se podívat do položky "odeslaná pošta" a kliknout na ikonu "odeslat"),
  4. že jste se prostě ještě nepřihlásili, i když jste si mysleli, že ano,
  5. že jste se prostě ještě nepřihlásili (a můžete tak učinit dnes večer),
  6. přihlásili jste se v průběhu psaní tohoto e-mailu

A ještě k platbě za Stezku, pokud jste zaplatili, tak je ve sloupci "dluh" u vašeho jména nula. Pokud tam nulu nemáte a zaplatili jste, tak platba ještě na účet nepřišla (je to stav k dnešnímu ránu).

A závěrem malá poznámka pro účastníky nedělní vycházky. V závěrečné hospodě jsme se dohadovali, kolik kilometrů že jsem to vlastně ušli. Zkusil jsem to odklikat (trasu od funkcionalistické vily až na Krásnou vyhlídku) a vyšlo mi to na 9,2 km.

Výtoň 5. 4. a Pražské výletní restaurace » středa 6. dubna » ZuVla

Jarní sluníčko vylákalo na náplavku takový dav, že se tam nevešel a přelil se až na zahrádku Na Výtoni. Tím pádem jsme se na zahrádku nevešli my, a museli jsme sedět na našem obvyklém místě vevnitř až v zadních řadách temného kouta. Ale kromě dalších náplav nás přišlo opravdu hodně. Obsluha rezignovala na zavíračku, a tak když jsme dobrovolně! odcházeli, seděli u našeho stolu už jen dva, téte á téte v důvěrném rozhovoru. Tedy abych byla akurátní: Pohádkář plynule hovořil a mluvčí pražských hasičů nezbývalo než držet hubu.

Usmálo se na mne štěstí, v neděli se udělalo opravdu ideální počasí na zahradní či výletní restaurace. Ovšem slyšíš ten rozdíl? Zatímco na zahrádce lze spokojeně prosedět celé odpoledne, výletní restauraci(e) si musíš zasloužit nějakým tím pochodem. Náš anglický nováček se ustrašeně zeptal, zda nepůjde o bojovku, ale nakonec nebyl tak daleko od pravdy. Ono udržet vražedné tempo dva kiláky za hodinu není jen tak. Počáteční stav natěšených výletníků jsme zdokumentovali před statkem Vraných a zároveň porovnali barevné baroko s Vráťovým historickým černobílým. Pak už jsme se střídavě zanořovali a vynořovali do/z starých Bohnic, abychom si prohlédli zámek-bytovku, dům u Šesti lahváčů (není to příliš, Antone Pavloviči?) a pilota RAF v křivolaké uličce. Na venkovském hřbitůvku uprostřed paneláků spočinuly kosti majitele Trojského zámku i výletní restaurace. K výletu patří výhledy a šampus - máte je mít. Na druhém břehu jsme marně vyhlíželi Slona, kterého navštěvoval Seifert i Náměstek - zřejmě vrstevníci. Pak už jsme se začali plést na cyklostezce podle Vltavy pod kola, naštěstí jsme včas uhnuli ke Sluníčku na zasloužené pivo.

Stejně byste na sluníčku dostali úpal, jdeme! Začali jsme mapovat výletní restaurace v Podhoří - stojí, stojí, ale stejně nenalejou. Ze ZOO jsme spatřili jen ubytovnu pro V.I.P. hosty a davy návštěvníků, kteří byli od nás naštěstí odděleni solidními zdmi Údolí slonů. U Lišků, u jediné úředně potvrzené a otevřené! výletní restaurace (viz Tomáš Dvořák, Pražské výletní restaurace) jsem si včas vzpomněla na Cimrmana: Nedělat přestávku, jinak ti utečou. A tak jsme zabočili k jistojistě zavřeným výletním restauracím Trojské zámecké, Nové hospodě a přes vodu jsme pozdravili i Matušku U Šoukalů. Z bezpečné vzdálenosti protipovodňového valu jsme si prohlédli otevřenou vinotéku Café Lávka, diplomatické vězení i Sekyrovo skleněné peklo. Blanka na rozdíl od Vaňhovy Rybárny existuje, na vlastní oko jsme z ní viděli vyjíždět auta. Zato Břežanka, do které chodil Hrabal, Roulin i Vráťa se bez zahrady už jen smutně krčí u tramvajové trati. Dlážděnku pro pohodlné stoupání vydláždili už za Rudolfa II., ale to by byla nuda. Využili jsme krátkého mezidobí. Ještě v listopadu bylo nad Popelářkou hájemství bezdomovců ukrytých v zahradních chatkách mezi křovinami a na podzim už tu má být upravená, ale nepřístupná vinice. Po vyklučeném svahu jsme vystoupali až k Jabloňce a pokochali se výhledem na bělostnou perlu - Trojský most. Už je čas. Z původních čtyřiceti trojských výletních restaurací se teprve druhá-otevřená objevila před námi za pět minut dvanáct, resp. půl sedmé. Usedli jsme znaveně Na krásné vyhlídce a moji svěřenci odmítali uvěřit, že ušli jen devět kiláků. Tak posílám tiskovou opravu. Jste dobří, těch kiláků (alespoň podle Jirky) bylo deset - https://mapy.cz/s/yNwe. Každopádně takové množství lidí do závěrečné hospody (když bylo tolik lákavých únikových cest) už dlouho nedošlo. Smekám!

P.S. Kdo se chce podívat na nedělní vycházku, klikněte zde »

I takový je život… » pondělí 11. dubna » šéf

Lidé nenávidí smrt neprávem, ale je to ta nejjistější obrana proti nemocem a svízelům. [Aischylos]
V sobotu jsem si užívali zase jednu z dlouhé řady čtrnáctkových vydařených akcí, ale život je jako na houpačce (bohužel). Shodou okolností jsme se v Řevnicích i o ní bavili a kde i před šesti lety oslavila kulaté životní jubileum. Už před časem – v úterý 16.února – nás navždy opustila Marcela Santulíková.
Moc zpráv o tom nemáme, jen to, že to bylo po delší nemoci a svízelech v LDN. Víc zatím nevíme.
Věnujte jí prosím vzpomínku.
Máte-li prosím někdo případně povědomost o její širší rodině (z blízkých příbuzných zřejmě už nikdo není), zkuste prosím něco zjistit. Případně kdybyste měl někdo čas se třeba dojít zeptat na matriku na Prahu 10 ...... (Já bohužel vzhledem k práci a jejímu místu k tomu moc příležitostí nemám). K tomu vás mohu případně vybavit rodným číslem…
Smutnou zprávu se podařilo vypátrat Frantovi Ou.

Život jde dál – Stezka » pondělí 11. dubna » šéf

Tak dnes ještě jednou ahoj,
tento týden je potřeba uzavřít přihlášky na Stezku. V příloze najdete poslední aktualizaci seznamu přihlášených, tak ho prosím opět zkontrolujte, jestli je tam vše v pořádku jestli jsou tam všichni, kteří se přihlásili, případně, jestli tam není někdo navíc. A hlavně si prosím uvědomte, že přiháška je platná až po zaplacení zápisného a případně poplatku za vlak. Ti, co ještě nezaplatili, tak nemají ve sloupci "dluh" nulu (tabulka zachycuje stav na účtu k dnešnímu večeru). Takže směle do toho. Číslo účtu samozřejmě najdete na čtrnáctkových stránkách, ale že jste to vy, tak tady je: 2500228174/2010. A potřebná částka by měla být na účtu do tohoto pátku, protože trasovou přihlášku musím poslat na konci týdne.
A pro účastníky Stezky ještě jedna důležitá informace: poslední (sobotní) nocleh nebude v autokempu v Náchodě, ale v autokempu Velký Dřevíč, ve čtyřlůžkových chatkách a bohužel podle počtu přihlášených obsadíme plně všechny .chatky, můžete už tvořit čtveřce. (Velký Dřevíč je kousek před Hronovem – ve směru od Police, takže při přesunu v sobotu z jednoho noclehu do druhého nebude nutné použít vlak).

58. Stezka » sobota 16. dubna » šéf

Ahoj všem, takže termín pro přihlášky na 58.Stezku včera vypršel. V příloze posílám seznam všech přihlášených. Je to srovnáno podel abecedy a také ovšem podle potřebné platby zápisného, neboť v zaslaných pokynech bylo i toto upozornění:
"…aby platba na něm (na účtu) byla nejpozději 15.dubna…"
Takže ti, od nichž včera na účtu nebyla, jsou uvedeni až na konci seznamu a v podstatě zatím nejsou na Stezku přihlášeni. To by jindy nebyla až tak velká nepříjemnost, ale letos je to trochu jiné.
Před Stezkou jsou totiž vždy takové tři hlavní problémy - stezkové noclehy je potřeba zajišťovat (díky různým nerváčkům z jiných Tras, kteří když nemají nocůehy zajištěny minimálně rok předem, tak jsou silně nervózní) s dost velkým časovým předstihem a vždy je nutné sehnat přiměřené kapacitní ubytování a také předem oznámit předpokládaný počet. Další věcí je, že se vás na každou Stezku hlásí jiný počet (například teď se přihlásilo cca o 15 lidí víc, než loni). A poslední věcí je, že dost z vás se z nějakého záhadného důvodu hlásí až na úplně poslední chvíli a někteří dokonce až i po.ní. A teď domlouvejte noclehy.
Není nic horšího, když slíbíte, že nás přijede třeba až sedmdesát a pak se dostaví stěží padesát.
A proč to tedy hlavně zmiňuju? No, kapacita posledního noclehu (Velký dřevíč) je 60 postelí (15 čtyřlůžkových chatek). A spočítáte-li křížky ve sloupci sobota, tak zjistíte, že by nás mělo být o 9 víc (tedy pokud si účast na Stezce někdo nerozmyslí, což se také bohužel běžně stává).
A když případně odečtu těch sedm "nepřihlášených", tak nás bude o dva více. Otázka tedy zní, najde se někdo mezi vámi, kdo by si eventuálně nenárokoval postel v posledním noclehu (a spal třeba ve spacáku na karimatce)?
Takže ahoj na Stezce, připomínám, že v úterý je o5 (opět, Václave) hospoda a přeji příjemný, byť poněkud deštivý víkend.

Páté vnouče » ne 17. dubna » Kestř

K těmhle miláčkům nám dnes po půlnoci přibyla vnučka Emilka. Šťastná babka

Ad Stezka » pondělí 18. dubna » šéf

Ahoj všem, no vida, stačí udělat bububu a už se na účtu rodí platby. Nicméně ne ještě všechny.

Ad Výtoň 19. 4. » st 20. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, včera byla zase dost dobře navštívená hospoda. Zatímco na jednom konci stolu se otáčely panáky slivovice, u nás už se řešilo ubytování na Stezce. Jedno je jisté: do jedné chatičky se nacpe úča, kterou se chystají ušukanizovat úplně nové trenýrky. Nerozumíte? Choďte do hospody, tam se vám určitě rozbřískne.

Pavel sice inzeroval, že letošní poklad je 25., ale čtrnáctkové anály ho usvědčují z omylu. První Poklad byl 9. dubna 1889 a letos byl na den přesně po 27 letech - 9. dubna 2016. S jedním výpadkem tedy 27. ročník. A co se změnilo? Posílám fotku z prvního a posledního (taky černobílou, abych rovnou vyloučila špatnou odpověď - barvy). Tak tedy v povaze Pokladu a naší náladě rozhodně nic. Jen se nám zmnožili hledači Pokladů. I když ještě v pátek Pavel smutně hleděl k nebi a přemítal, že vůbec neví, jestli za ošklivého počasí přijede dvacet nebo se sluníčkem šedesát lidí. V obém se mýlil. Počasí nic moc, ale na Pokladu a poté zahradou prošlo 86 (slovy osmdesát šest) lidí. A stejně jsme zase všechno nesežrali a nevypili. Teď trochu šířeji.

Pavel dokázal otevřít v Černošicích předčasně Slánku, abychom se mohli zformovat při startovacím pivu. Pak už jsme si na trase plnili úkoly, ale ani fáborky některé nezachránily od bloudění u židovského hřbitova. Každopádně do nafukovací hospůdky v Třebotově jsme se všichni sešli a vešli. Ale už značkaře a družstva postupně vyhání velitel, který bedlivě kontroluje nás postup terénem na kole. Cíl, oheň, poklad nalezen opět nejmladší (přítomnou na bojovce) účastnicí Anežkou a vítězem se stává - dvacetihlavé družstvo (ještě že se neudělují medaile). Pak už přes pole lesy zpět do Černošic a vlakem na zahradu. Déšť, který jako Damoklův meč nad námi visel skoro celý den, naštěstí propukl až po sedmé. To už někteří od ohně, polévky, guláše, prejtu, bramborového salátu, štrůdlů, koláčů, dortů, Hostomic a panáků prchli na vlak. A tak jsme se krásně namačkali do kuchyně a přilehlých prostor a zažili opravdové jam-session. Jeden čas proti nám stáli a hráli tři starci na chmelu - tedy vlastně jeden anorektik a dva starci (Papík a Vítek). Pak hráli všichni přítomní hudebníci a došlo i na tanec i Radotín, který nám bohužel připomněl, že poslední vlak na Radotín zásadně nečeká. Škoda, zase to byl nádherný den a nádherný večer. Díky, rodino Tichých.

A teď ještě výlet uprostřed týdne. Zatímco my jsme na zahrádce Masaryčky popíjeli ranní kávičku a pročítali RP (ranní pivo), Pavel s Mirkem nás zběsile naháněli z Řevnic autem. Povedlo se, Pavel našel Podbabu dřív, než tam dosupěl náš vlak Stromovkou. V Roudnici nad Labem U Petry na terásce nás radostně vítali Vráťovi z Granátky a tím náš počet dosáhl magického čísla čtrnáct a jeden j. d. (jako domorodec) Zdeněk Pohádkář. K obědu nám naservíroval několik (v jeho podání) snadno uvěřitelných příběhů, poté zamával a odjel na e-oři zpátky do rovin. Nás zatím čekal drsný výstup (pro Milenu dokonce prvovýstup) za praotcem. Nahoře zasloužené vrcholové pivo, veselá scénka se samospouští a vrcholový šampus na letecké vyhlídce. A pak už hajdy dolů do Podřipského pivovaru. Ti nerozumní odjeli do Prahy po pivu autobusem, my rozumní jsme si v pohodě prosvištěli celý repertoár pivovaru a odjeli v osm vlakem. I do takové prdele (Ctiněves většina účastníků slyšela poprvé v životě) natáhli naši předci koleje, a tak jsme za hoďku na Hlavák (navíc jištěni petkami z pivovaru) ani nestačili vystřízlivět. Fotoalbum k pokladu »

Tour de Bechyně » st 20. dubna » JiJi

Ahoj, odvažuji se váženému obecenstvu poslat pozvánku na krátkou video-reportáž z tradiční akce v jihočeské Bechyni. Akce se v roli diváků zúčastnilo i několik členů Čtrnáctky, kterým se omlouvám, že je to hotové až nyní. O co mi to trvalo déle než loni, tak o to je letos filmeček kratší :-) Takže na malou chvilku v rodném kraji - TdB 2015 » Je to zase v rozlišení až HD 1.080 – a se zvukem. Případně veškeré info o závodu, výsledky, foto, atd. » Přeji pohodu, zdraví a krásné jaro.

Vlaky na Stezku » út 26. dubna » JiVl

Ahoj, dostal jsem několik dotazů, kdy jede vlak na stezku ve středu odpoledne. Přes Týniště nad Orlicí jede zhruba každou hodinu. Detaily jsou v příloze. Z nádraží do ubytování je to 1,9 km, takže volte takový vlak, abyste stihli večeři. Já jedu už ráno.

Prosba » st 27. dubna » LuČa

Zdravim a zaroven poptavam nekoho ze zodpovednych stezkaru nasi T14 (kteri jedou na Stezku), toulajicich se behem pracovni doby po Narodni u Perstyna ve dnech pa, po, ut nebo st. …Muj syn, Dan pracuje pobliz "rucicek" Narodni 18 v miste kde je Antikvariat. Pristup na jeho pracoviste je slozity, nutno zatelefonovat – mozno i s malym predstihem a sejde dolu na chodnik. D. Č. MT 775… Prinese zabalene pouzdro na MT, ktere prosim privezt do Police. Vyherce si tekutou cenu vyzvedne na muj ucet u baru… B-) Ludek. Pokud se predani zdari, Dan obratem upozorni emailem na T14, ze akce konci...

Stezka – výlet ve čtvrtek » pá 29. dubna » JiVl

Ahoj, v okolí Zděřiny se dá s podporou železnice udělat několik výletů v délce 14 km (max). Já bych ve čtvrtek zkusil divočinu Javořích hor, je to sice jen 13 km (lze i zkrátit), ale jsou to hory a hospoda je až na konci. Trasa: Vižňov - Polsko - Ruprechtický Špičák (rozhl.) - Ruprechtice – mapa » Na cestě je sice Leśne Źródło, ale to otevírá až ve 14.00, takže skončíme po 13 km v Ruprechticích v Malém Domě ». Odtud odjedeme autobusem do Meziměstí, kde je několik dalších hospod. Takže, kdo se zúčastní, nesmí mít celý den hlad a žízeň, nebo se musí patřičně zásobit.
Jízdní řád do/z Javořích hor vlak – Police 9.17, Meziměstí 9.39. Bus Meziměstí, žst. 9.50 Vižňov, konečná 9.58 Bus Ruprechtice, kovárna 17.17 Ruprechtice, hostinec 17.18 Meziměstí, žst 17.24 Vlak Meziměstí 18.20 Police.18.44
Další vhodné trasy jsou např. Dědov – Ostaš – Police – Zděřina mapa » nebo Březová – Hvězda – Hlavňov – Zděřina – mapa » nebo Teplicko-Adršpašské skály nebo za nepříznivého počasí Muzeum Merkur » v Polici
A ještě dodatek pro příznivce železnice a dopravy vůbec. Ze staré slávy nádraží v Meziměstí nic nezbylo. Před válkou jsem zajížděly německé elektrické lokomotivy. A ještě před deseti lety tu bylo možné obdivovat naprostou raritu – přepravu železničních vagonů » po silnici do 3 km vzdáleného skladu Barum v Jetřichově..